SNORO indėlininkų ir kreditorių asociacijos Atviras kreipimasis į Lietuvos Respublikos Seimą

Sau 16, 2012 by

www.indelininkai.lt  Nors nuo banko „Snoras“  nacionalizavimo praėjo jau du mėnesiai, visuomenei ir banko klientams liko daug neatsakytų klausymų ne tik apie faktinę banko finansinę būklę, bet ir apie Vyriausybės bei Lietuvos banko veiksmų pagrįstumą.

Pirmiausia, jei banko veikla, kaip teigiama, buvo neskaidri ir rizikinga,  kas atsakingas už tai,  kad banko  veikla nebuvo laiku apribota. Juk mes, mokesčių mokėtojai, mokame mokesčius išlaikyti valstybės institucijas, tarp jų – bankų veiklą prižiūrinčioms institucijoms,  ir pagrįstai tikime, kad jos savo funkcijas atlieka efektyviai. Lietuvos bankas, išdavęs licenciją bankui „Snoras“, pagal savo funkcijas turėjo nuolat prižiūrėti jo veiklą, todėl galėjo ir turėjo imtis tokių veiksmų, kurie atitiktų Lietuvos piliečių interesus, šiuo atveju – garantuotų bankui patikėtų lėšų saugumą. Jei dėl aplaidumo ar delsimo to nebuvo padaryta laiku, ar Lietuvos banko ir Vyriausybės taikytos priemonės buvo neefektyvios, t.y. privedė prie didelių Lietuvos piliečių ir įmonių nuostolių, mes norime žinoti, kas  yra už tai juridiškai ir materialiniai  atsakingas.

Antra, kadangi Vyriausybė  nacionalizavo banką “Snoras”, o po to siekė jo bankroto,  ji taip pat turėtų įrodyti visuomenei tokio savo veiksmo būtinybę ir, kaip banko savininkė, prisiimti atsakomybę už savo veiksmų pasekmes. Mes norime konkrečiai žinoti, kokias finansines pasekmes bankui turėjo šie veiksmai, taip pat, norime išsiaiškinti, ar šie priimti sprendimai geriausiu būdu  tenkino indėlininkų  ir kreditorių interesus.
SNORO indėlininkų ir kreditorių asociacija reikalauja detalių paskaičiavimų, kaip pakito banko vertė po nacionalizacijos. Valstybė, kaip nauja banko savininkė, turėjo užtikrinti banko SNORAS vertę ir tuo pačiu indėlininkų bei kreditorių interesus. Jei paaiškėtų, kad po nacionalizacijos banko vertė reikšmingai sumažėjo, tai reikštų, kad Vyriausybės ir Lietuvos banko veiksmuose yra tyčinio bankroto požymių.

Apie 100 tūkstančių juridinių ir fizinių asmenų lėšos nebuvo kompensuotos valstybės įmonės “Indėlių ir investicijų draudimas”, taigi, šių asmenų lėšų likimas yra neaiškus.  Asociacijai  nepriimtinas ir įžeidžiantis atsakingų asmenų išsakomas požiūris, jog prarasti įmonių ir kreditorių pinigai – jų pačių reikalas. Tarsi organizacijos ir asmenys, laikiusios lėšas banke “Snoras” , yra ne Lietuvos BVP kūrėjai ir mokesčių mokėtojai, o jų patirti nuostoliai – niekam nerūpi. Tokia pozicija griauna pačius pasitikėjimo valstybe pagrindus.

Esame įsitikinę, kad 100 000 “Snoro” indėlininkų ir kreditorių LR Konstitucijos garantuotos teisės į nuosavybę ir prieinamą informaciją  gynyba šiandien turi tapti kiekvienos politinės partijos darbo prioritetu ir reikalaujame, kad LR Seimas artimiausios sesijos metu sudarytų tyrimo komisiją dėl banko „Snoras“ klientų interesų apsaugos užtikrinimo, ir įpareigotų rasti ją rasti atsakymus  į visuomenei  ir “Snoro” kreditoriams  rūpimus klausimus. Atsisakydami sukurti tokią komisiją parlamentarai viešai pareikštų savo nesiskaitymą su teisėtais savo rinkėjų interesais , o taip pat pademonstruotų panieką  demokratijai, kurios pagrindą sudaro teisinga ir visuomenei prieinama informacija.

Susiję straipsniai

Žymos

Pasidalinti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Komentatoriams: pažymėkite varnelę, norėdami gauti sekančius šio įrašo komentarus el.paštu.
(Nekomentuojate? Galite užsisakyti komentarus el.paštu čia).