Protestai prieš bankus, o smūgiai – ir kunigui
www.lrytas.lt „Aš tikrai neišsigandau. Pats norėjau pamatyti ir suprasti, kas ten vyksta.” Taip tvirtina Romoje per riaušes sumuštas kunigas iš Lietuvos Vidmantas Striokas.
Vakarykščių manifestacijų suvestinė:
www.lrytas.lt
* Tai, kas praėjusį mėnesį prasidėjo kone kasdieniais protestais Niujorke su judėjimo „Okupuokite Volstritą” vėliava, šeštadienį buvo vainikuota demonstracijomis net 951 mieste 82 pasaulio šalyse.
* Pačiame Niujorke pasaulinę protestų prieš korporacijų godumą dieną Manhatano gatvėmis pražygiavo maždaug 5 tūkstančiai žmonių. Protestuotojai suplūdo į centrinę „Times” aikštę, kur dalis jų susigrūmė su raitąja policija.
* Pareigūnai sulaikė mažiausiai 88 žmones. Vienus – „Times” aikštėje, o kiti buvo suimti po to, kai įsibrovė į vieną banko „Citibank” skyrių prie Vašingtono aikštės parko.
* Kai kurie protestuotojai buvo nusivylę, kad jų susirinko tiek nedaug. „Žmonės nenori būti aktyvūs, jie renkasi visa tai stebėti per televizorių”, – piktinosi 47 metų Troy Simmonsas.
* Protestai vyko ir dešimtyse kitų JAV miestų. Be Niujorko, daugiausia žmonių susirinko Los Andžele – apie 5 tūkst.
* Demonstracijos buvo organizuojamos beveik visoje Europoje. Kaip galima spręsti iš organizatorių pateikiamos statistikos, renginiai Senajame žemyne nevyko tik Lietuvoje ir Latvijoje.
* Estijos sostinėje Taline į protesto akciją susirinko apie 100 žmonių. Jie būriavosi centrinėje Laisvės aikštėje, laikydami plakatus su užrašu „Atsimerkite!”.
* Protesto akcijos kaimyninės Lenkijos sostinėje Varšuvoje organizatoriai tikėjosi sutraukti kelis tūkstančius žmonių, tačiau į taikią demonstraciją atėjo vos 150.
* Didžiausios demonstracijos Europoje vyko Ispanijoje ir Portugalijoje. Madrido centre į triukšmingą renginį susirinko apie 300 tūkst. žmonių, o Portugalijos, kuri neseniai patvirtino naują taupymo programą, sostinėje Lisabonoje – per 20 tūkst. žmonių.
* Tiesa, skirtingai nei Romoje, Madride ir Lisabonoje mitingai vyko taikiai. Demonstrantai elgėsi ramiai, o Madride vienu metu netgi choru užtraukė Ludwigo van Beethoveno „Odę džiaugsmui”.
* Vokietijoje didžiausio protestuotojų antplūdžio sulaukta Berlyne, kur susirinko apie 10 tūkst. žmonių. O Frankfurte prie Maino demonstrantai rinkosi prie Europos centrinio banko būstinės.
* „Nematau jokių problemų dėl kapitalizmo, – aiškino 51 metų Herbertas Haberlis. – Bet finansų sistema veikia itin neetiškai. Turėtų būti gelbėjami ne bankai, o žmonės.”
* Londone po neseniai mieste praūžusių masinių riaušių policija dirbo itin atidžiai. Pareigūnai kruopščiai saugojo maždaug 800 žmonių, susirinkusių prie Londono akcijų biržos.
* Prie demonstrantų prisidėjo ir tinklalapio „WikiLeaks” įkūrėjas australas Julianas Assange’as. Jis miniai pareiškė: „Bankininkystės sistema Londone gauna korumpuotus pinigus.”
* Tūkstančiai žmonių protestavo ir Afrikos, Pietų Amerikos bei Azijos miestuose. Beveik 3 tūkst. demonstrantų susirinko didžiausiame Naujosios Zelandijos mieste Oklande.