Vladimiras Trukšinas: 2012 m. I pusmečio apžvalga

Rgp 21, 2012 by

Bankų atstovų nuolatiniai kalbėjimai apie ekonomikos ,,atsigavimą“ bei tokio pobūdžio lūkesčius (arba iliuzijas ta tema) retkarčiais papildo kalbėjimai apie šalies ekonomikos kreditavimo ,,švelninimą“ arba net jo, kreditavimo, didinimą.

Realiai šia linkme nieko reikšmingo teigiamo nevyksta. Priešingai: bankai šalies ekonomikai lyg šiol taiko skolinimo embargą, ką patvirtina ir jų pačių, t. y. bankų teikiama statistika apie vidaus kredito likučių nuolatinį mažėjimą. Nors paskutinį ketvirtį kreditų, suteiktų įmonėms, likučiai kažkiek ir padidėjo.

Bankai, savo laiku sukėlę skolinimo bumą, po to – įvedę skolinimo embargą ir negailestingai ,,pamokę“ daugelį verslo įmonių ir šalies žmonių, kad skolas būtina grąžinti, net ir ekonomikos krizės sąlygomis, šiuo metu susidūrė su jų pačių ,,sukurta“ problema: žmonės ir šalies verslas, bankų skausmingai jau ,,pamokyti“, suprato, kad jei nori gyventi ir net išgyventi – nesiskolink jokiuose, kad ir besiskelbiančiuose ,,tavo artimais“, bankuose.

.

.

.

Ar tai rodo, kad net ir kuklus ir permainingas ekonomikos augimas vyksta be reikšmingesnio bankų, kaip mokėjimų svarbių tarpininkų, dalyvavimo? Ir gal ne visada dėl šešėlinės ekonomikos buvimo ar net jos dalies didėjimo? O gal ir dėl ūkio subjektų ,,bėgimo“ nuo bankų mokėjimų ir jų kitų finansinių paslaugų didelių kainų bei tarifų?

Jeigu mokėjimų negrynaisiais pinigais apimčių duomenys yra teisingi ir patikimi, žinant, kad jie patikslinti juos mažinant 35 % už 2009 ir 36 % už 2010 m.?


 …

.

.

.

Į jau viešus priekaištus dėl bankų finansinių paslaugų kainų bei tarifų didinimo, LB-kas atsako, kad ,,… bankų klientai 2012 m. pirmąjį pusmetį už naudojimąsi bankų paslaugomis sumokėjo 3,1 proc. mažiau komisinių negu per atitinkamą laikotarpį prieš metus.“ ir – nutylint tai, kad per tą laiką, t. y. per I-ąjį š. m. pusmetį, bankų teikiamų kitų finansinių paslaugų apimtys (apžvalgos lentelė Nr. 1, 2 psl.) sumažėjo 5,7 %. Todėl, bankams už kitas finansines paslaugas pajamoms sumažėjus 3,1 %, galima teigti, kad bankų teiktos kitos finansinės paslaugos š. m. I-ąjį pusmeįi pabrangintos 2,8 %.

Ir tai patvirtina ir LSD duomenys apie sąlyginai apskaičiuotų bankų finansinių paslaugų VKI sudėtyje brangimą per I-ąjį š. m. pusmetį net 9,6 %.

Mokamų komisinių apimtys sumažėjo didėjant jų kainoms bei tarifams?

Tenka tik apgailestauti, kad LB-kas, atliekantis didžiulį darbą renkant ir viešinant bankų teikiamų kitų finansinių paslaugų kainų bei tarifų lygius bei dydžius, nesugeba ar neranda būdų tokių svarbių duomenų apibendrinimui, analizei bei kvalifikuotam pateikimui įvertinant ir tų teikiamų paslaugų kainų kaitos tendencijų (pigimo ar brangimo).

pilnas tekstas čia (*.doc)

Susiję straipsniai

Žymos

Pasidalinti

Komentarų: 1

  1. Vladas

    Būtų labai svarbu gauti pastabas ir pastebėjimus, kur ,,apžvalgininkas” neteisus ar nugrybavo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Komentatoriams: pažymėkite varnelę, norėdami gauti sekančius šio įrašo komentarus el.paštu.
(Nekomentuojate? Galite užsisakyti komentarus el.paštu čia).