Kai popieriniai pinigai netenkina

Rgp 19, 2012 by

www.ekonomika.lt  Šiandien realiausias kandidatas į elektroninės valiutos vietą yra „Bitcoin” – Satoshi Nakamoto atviro kodo projektas, sukurtas 2009-aisiais. Tai pirmoji pasaulyje paskirstyta ir anonimiška elektroninė valiuta. „Bitcoin” pavyko padaryti tai, ko nepadarė pirmtakai, – išspręsta dvigubo atsiskaitymo problema nesikišant trečiajai šaliai.

Elektroniniai pinigai fizinio pavidalo neturi ir kartą sumokėti niekur nedingsta. S. Nakamoto šią problemą išsprendė pasinaudojęs tinklo „BitTorrent” metodu – atsiskaitymų duomenų bazė platinama principu „peer-to-peer”. Todėl tapo įmanoma išsaugoti visų sandorių įrašus ir taip išvengti atvejų, kai pinigai įskaitomi į gavėjo sąskaitą, bet nenurašomi nuo siuntėjo sąskaitos. Kaip realiame gyvenime: tam tikrą sumą eurų paduodi asmeniui ir daugiau jų nebeturi. Svarbiausia – nedalyvaujant trečiajai šaliai. Tokiu būdu sistema užtikrina ir jos naudotojų anonimiškumą.

Pagrindinis „Bitcoin” pranašumas – neįmanoma dirbtinė infliacija. Čia nėra centrinio banko, kuris prasidėjus ekonominei krizei pradėtų spausdinti pinigus. „Bitcoin” kiekis rinkoje didėja pagal viešą algoritmą ir yra nuspėjamas: iki 2040 metų šių pinigų kiekis sistemoje turėtų pasiekti 21 mln. vienetų ir daugiau nebedidėti. Jų vertė kis automatiškai priklausomai nuo paklausos ir pasiūlos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Komentatoriams: pažymėkite varnelę, norėdami gauti sekančius šio įrašo komentarus el.paštu.
(Nekomentuojate? Galite užsisakyti komentarus el.paštu čia).