Pagal juodžiausią scenarijų Lietuvos bankams papildomai reikia 260 mln. Lt

Bir 13, 2012 by

www.delfi.lt   Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas spaudos konferencijoje pristatė 2012 m. finansinio stabilumo apžvalgą šalyje. LB Ekonomikos departamento parengtame leidinyje teigiama, kad šalies finansų sistema yra stabili ir pajėgi veikti net ir nepalankiomis aplinkybėmis.

www.alfa.lt   V.Vasiliauskas: Lietuvos bankai pajėgūs atlaikyti sukrėtimus

www.lb.lt   Šalies finansų sistema – stabili, bet pasaulio ekonomikos raida reikalauja ypatingo budrumo

„Įvertinome, kaip mūsų finansus paveikė realiai patirtas išbandymas sukrėtimu, kurį teko išgyventi pernai lapkritį. Išvada vienareikšmė: sistema įrodė esanti stabili, ir rinkos tai įvertino rekordiškai žemomis palūkanomis“, – pažymėjo Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas, komentuodamas padėtį finansų sistemoje.

Lietuvos finansų sistemos stabilumą pripažino ir indėlininkai. 2012 m. gruodį – t.y. praėjus 1 mėnesiui nuo AB banko SNORAS veiklos sustabdymo – indėlių sistemoje buvo sumažėję vos 1,1 %, o pastaruoju metu jų stabiliai daugėja. Tuo tarpu Tarptautinio valiutos fondo atlikta 42 finansinių krizių įvairiose šalyse analizė parodė, kad dėl indėlininkų reakcijos vidutinis indėlių sumažėjimas praėjus 1 mėnesiui po įvykio paprastai svyruodavo apie 11 %. Būtent tiek sumažėjo indėlių ir Lietuvoje, kai 1995 – 1996 m. po Lietuvos akcinio inovacinio banko ir LITIMPEX banko veiklos sustabdymo indėlininkai atsiėmė 11 % bankuose laikytų pinigų.

Apžvalgoje nurodyta, kad šiuo metu didžiausios rizikos šalies finansų sistemai sietinos su išorės veiksniais: užsitęsusia euro zonos valstybių skolų krize, reikšmingu pasaulio prekybos apimties susitraukimu ir galimu energetinių išteklių kainų šuoliu. Šios rizikos paveiktų šalies finansų sistemą visų pirma per mažėjantį eksportą, kylančias palūkanų normas ar brangstančius energetinius išteklius, o tai darytų neigiamą įtaką pagrindinių skolininkų – įmonių ir namų ūkių – finansinei būklei ir lemtų didesnius bankų kredito nuostolius.

„Testavimo nepalankiomis sąlygomis rezultatai rodo, kad mūsų bankų sistema pajėgi atlaikyti didelius sukrėtimus, tačiau ir toliau reikėtų gausinti kapitalo atsargas. Pagal nepalankiausią – mažėjančios Lietuvos eksporto paklausos ir išaugusių rizikos premijų – scenarijų, siekiant, kad kapitalo pakankamumo lygis kiekviename šalies banke būtų didesnis už Lietuvos banko nustatytą 8% reikalavimą, iki kitų metų pabaigos reikėtų pritraukti apie 260 mln. litų papildomo kapitalo”, – sakė V. Vasiliauskas.

Jo teigimu, konservatyviai vertinant įvairių rūšių riziką ir sudarant reikiamus atidėjinius, būtų galutinai išspręstos ekonomikos nuosmukio metu susidariusios paskolų nuvertėjimo problemos. Didesnės kapitalo atsargos sustiprintų bankų atsparumą galimiems sukrėtimams, didintų rinkų pasitikėjimą ir sudarytų sąlygas tvariai kredito plėtrai ateityje.

Susiję straipsniai

Žymos

Pasidalinti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Komentatoriams: pažymėkite varnelę, norėdami gauti sekančius šio įrašo komentarus el.paštu.
(Nekomentuojate? Galite užsisakyti komentarus el.paštu čia).