Europą išgelbės sušveicarėjimas?

Lap 27, 2011 by

www.alfa.lt   Viena vertus, Šveicarija, kurios didžiausia problema, kad stiprus frankas tapo dar stipresnis, o tai nulėmė ne tik solidi Šveicarijos ekonomika, bet ir pasitikėjimas, kurį pasaulyje pelnė jos Nacionalinis bankas (pasaulio rinka tiki tuo, ką sako Nacionalinis bankas, nes jis veikia visiškai nepriklausomai ir labai tiksliai). Kita vertus – ES, ypač kai kurios nuo skolų naštos dejuojančios euro zonos šalys, kuriose nedarbo lygis toks aukštas, kad jos žvelgia į ateitį su dideliu nerimu.

Šveicarijos genialiai paprastas skolų stabdymo būdas yra tapęs pageidautina eksporto preke. Nuo Berlyno, Romos iki Madrido (net iki Vašingtono) jau instaliuotas skolų stabdis arba rimtai svarstoma, kaip tai padaryti. Gana techniškai skambantis terminas – skolų stabdis – tampa mūsų ekonominės kultūros esencija: drausmingas tvarkymasis su striukais resursais, pragmatizmas vietoj pretenzijų infliacijos, realistinių ir įgyvendinamų užduočių iškėlimas virš maksimalistinių ir utopiškų. Biurokratiškai ir pernelyg dorai skambantis skolų stabdis iš esmės yra aukštosios politikos dalykas. Prancūzijoje jis vadinamas „la regle d’or“ (auksinė taisyklė, – red.), tai skamba daug gražiau nei „skolų stabdis“. Gal tą skolų stabdį reikėtų vadinti „regle suisse“ (šveicariška taisyklė, – red.)? Šiaip ar taip skolų stabdžio sėkmė – proga „Šveicarijai pristatyti“.

Lietuvos Žinios

Susiję straipsniai

Žymos

Pasidalinti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Komentatoriams: pažymėkite varnelę, norėdami gauti sekančius šio įrašo komentarus el.paštu.
(Nekomentuojate? Galite užsisakyti komentarus el.paštu čia).